Cum ne facem un cont. Cum ne aflam parola. (Si altele)

Locul destinat incepatorilor din aceasta comunitate.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Londonezul
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 35
Joined: 30 Nov 2008, 22:11
Detinator Steam: Nu
Location: Iasi

02 Dec 2008, 14:59

Stiu ca pare banal, dar am fost pe mai multe site-uri si multi nu stiau cum sa isi faca un cont. Sau sa isi afle parola ...

CONECTAREA PE SITE !

Intai incepem prin a ne conecta pe siteul http://www.extreamcs.com

Apoi ne va aparea o imagine prin care vei avea 2 optiuni:

- sa accesezi forumul
- sa accesezi site-ul

Image

INREGISTRARE !

Apoi ne ducem sus, la butonul Register si dam click.

Image

Aici vor aparea mai multe casute de completat:

"[Securitate ANti - Bot] Care este capitala Romaniei ? Introduceti raspunsul in casuta din dreapta": Pur si simplu rasundeti la intrebare. Este un mic "test de inteligenta".

Username (Nickul): Este la alegera d-voastra sa va alegeti " nickul " care trebuie sa contine nu mai putin de 3 litere si nu mai mult de 20 de litere.

E-mail adress (Adresa de e-mail): In acea casuta va puneti adresa de e-mail ( @yahoo.com, @gmail.com etc )

Confirm e-mail adress (Confirma adresa de e-mail): Aici trebuie sa va scrieti din nou adresa de e-mail dar atentie, nu dati Copy/Paste, este favorabil sa o scrieti din nou tot d-voastra pentru a fi sigur ca adresa este corecta si nu lipseste un cuvant, o cifra etc.

Password (Parola): Este tot la alegerea d-voastra sa va alegeti parola cu care va veti conecta pe site de acum incolo.

Confirm password (Confirma parola): Aici, trebuie sa scrieti din nou parola insa, atentie, sa o scrieti d-voastra, nu Copy/Paste, ca si la Confirmarea adresei de e-mail.

Langague (Limba): Aici este bine sa lasati asa cum apare acolo. (British English [Engleza britanica])

Timezone (Timpul; Ora): Aici, la fel ca si la limba, lasati tot asa cum este. ([UTC] Western European Time, Greenwich Mean Time)

Detinator Steam: Aici este la alegerea d-voastra sa faceti publica informatia cum ca aveti/nu aveti Steam.

Confirmation Code (Cod de confirmare): Aici trebuie sa scrieti acel cod din imagine exact asa cum il vedeti.

Image



Dupa ce ati terminat de completat toate casutele da-ti Submit daca dorit crearea contului, respectiv Reset daca doriti modificari in orice casuta. Dupa instructiunile de mai sus ar trebui sa va apara astfel:

Image



In caz ca nu v-a aparut aceasta, incercati sa vedeti ce ati gresit din instructiunile de mai sus.



LOGAREA PE FORUM !

Ca sa va logati pe forumul site-ului, trebuie sa va duceti iar sus la Login si sa dati click. Dupa va va aparea jos in dreapta 2 casute de completat: una cu numele (Nickul) pe care l-ati ales la inregistrare si bineinteles, parola cu care ca puteti loga.
Ca sa nu va scrieti de fiecare data parola si nickul ca sa va conectati pe site, puteti bifa casuta care in dreapta ei scrie "Log me on automatically each visit" in traducere" Logheaza-ma automat la fiecare vizita".
Desigur, mai aveti si optiunea de a va pune statusul la off-line pe site, chiar cand sunteti logat si in activitate pe forum bifand a doua casuta pe care scrie "Hide my online status this session" in traducere "Nu arata celorlati ca sunt online in aceasta sesiune".

Image



NU VA MAI AMINTITI PAROLA ?

In caz ca v-ati uitat parola nu trebuie sa intrati in panica. Ca sa v-a aflati parola urmati pasi de mai jos.

-Va duceti sus, la Login si dati click.
-Jos in dreapta va va aparea casutele unde sa va scrieti parola si numele pentru logare. Sunt casuta unde trebuie pus numele este scris "I forgot my password" in traducere "Mi-am uitat parola".

Image


-Dupa ce ati terminat de completat si ati dat Submit ar fi trebuit sa va apara:

Image


-Dati click si in prima casuta va scrieti numele (Nickul) iar in a doua va scrieti adresa de e-mail.

Image




-Dupa aceea veti primi un e-mail de la http://www.extreamcs.com care va arata parola sau va trebui sa urmati niste pasi pentru a o afla.


DORITI SCHIMBAREA PAROLEI DIN DIFERITE MOTIVE ?

In caz ca doriti schimbarea parolei al accountului d-voastra trebuie sa urmati urmatorii pasi:

-Va duceti pe forumul site-ul si da-ti sus la "User Control Panel" si dati click:

Image


-Apoi va duceti la "Profile" si da-ti click pe el:

Image


-Dupa toate acestea va duceti la "Edit account setings" si accesati linkul:

Image


-Apoi o sa va apara 5 casute dar d-voastra aveti treaba numai cu ultimele 3:

*New Password (Noua parola): In aceasta casuta va introduceti noua parola pe care o vreti sa o aveti si cu care o sa va logati de acum inainte.

*Confirm Password (Confirma parola): Aici scrieti din nou noua parola pe care v-ati ales-o.

*Current Password (Parola curenta): Aici va scrieti parola veche. [/color]

Image


VRETI SA CAUTATI UN MEMBRU ?

Daca doriti cautarea unui membru al site-ului trebuie sa va duceti sus la "Members", dati click, apoi, putin mai jos in dreapta este un link "Find a member", dati click pe acel link.

Image


Dupa ce ati urmat pasii de mai sus va va aparea mai multe casute prin care puteti sa cautati acel membru (Dupa e-mail, dupa numarul de posturi, dupa Nick, dupa data inregistrarii etc.)
De exemplu aveti in printul de mai jos cum am cautat un membru (L-am luat fix pe La@ur fiindca era primul nume venit in minte) si vedeti cum l-a gasit.

Image


ALTE OPTIUNI !

Desigur, site-ul are mai multe optiuni, tot sus unde va puteti loga sau alte lucruri:

# Site - accesati site-ul http://www.extreamcs.com
# Donatii - puteti dona pentru site pentru ca acesta sa se poata extinde
# Descarcari - puteti descarcari diferite addonsuri, pluginuri, uploadate pe site.
# Chat - puteti comunica cu ceilalti membrii ai site-ului.
# User Control Panel - puteti sa faceti diferite schimbari in profilul d-voastra (Da va puneti un avatar, sa va puneti o semnatura, sa va schimbati parola s. a.)
# New Mesages - aici sunt salvate toate PM-urile (Private Mesages [Mesaje Private])
# FAQ - aici va puteti lamuri in legatura cu problemele ce va apar la logare, cum scrieti cu culori cum postati, cum subliniati, cum faceti un topic, etc.)
# Search - aici puteti cauta forumuri subforumuri in caz ca ati uitat unde sunt.
# Members - aici sunt toti membrii site-ului.
# Logout - aici va puteti deconecta de pe contul d-voastra.

Image




Am facut-o din simpla placere de a ajuta. Desi sunt nou pe site, stiu destule despre forumuri. :D
Last edited by Londonezul on 05 Dec 2008, 13:37, edited 3 times in total.
RoyalServer
User avatar
TAVY
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 5889
Joined: 08 Sep 2008, 05:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Dusmaniti-ma toti
Detinator server CS: Nu
SteamID: hnz21
Reputatie: Fost Administrator
Location: Bangkok/Thailanda
Has thanked: 238 times
Been thanked: 316 times
Contact:

02 Dec 2008, 15:51

:)) cred ca ai stat ceva pana sa termini tutorialul :P

Gj pentru efort:P dar cred ca Multi Stiu chestiilea astea :P
lotto_parazitu - ID public si NU sunt intermediar
am iesit la pensie
ShiNe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1539
Joined: 23 Sep 2008, 00:03
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost arbitru eXtream
Fost moderator ajutator
2.6/3
Has thanked: 9 times
Been thanked: 34 times

02 Dec 2008, 15:57

Credema ca sunt multi care nu stiu :|
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6279
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 184 times
Been thanked: 792 times
Contact:

02 Dec 2008, 17:55

..asta fiindca multi utilizatori sunt copii, care nu stiu limba engleaza suficient de bine ori nu au experienta destula pentru a se descurca la inregistrarea pe un forum.
Util tutorialul.
User avatar
Londonezul
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 35
Joined: 30 Nov 2008, 22:11
Detinator Steam: Nu
Location: Iasi

02 Dec 2008, 18:28

@ La@ur

Daca tu crezi ca e util trebuie pus undeva la mai indemana tuturor.
RazY
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 351
Joined: 27 Jan 2008, 17:37
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban permanent [achitat] !
(Ban scos de 1 mai!)

02 Dec 2008, 18:42

te referi sa se puna Sticky :) ! ar merita
GJ pentru efort & util >:D< respect :1
User avatar
evrolinKK
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 688
Joined: 25 Feb 2008, 10:45
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Nume anterior : EvroLink
Ban 3 luni ! (expirat)
Has thanked: 12 times
Been thanked: 23 times

02 Dec 2008, 19:17

De acord cu RazY...cred ca ar merita Sticky e foarte util pentru cei care nu stiu...nu mai am ce spune...la fel Respect + 1 :).
Dan
Utilizator banat
Utilizator banat
Posts: 644
Joined: 22 Aug 2008, 02:07
Detinator Steam: Da
SteamID: dan_extream, dannezu
Reputatie: Fost administrator
Fost designer echipa eXtream
Fost detinator CS2.eXtreamCS.com
Fost detinator DR.eXtreamCS.com
Ban pentru abuz de admin [scos]
Fost detinator ZM.eXtreamCS.com
Restrictie la functia Manager
Fost moderator
Utilizator banat!
(Ban scos de 1 mai!)
Utilizator banat !
(Injurii la adresa unui moderator)
Has thanked: 11 times
Been thanked: 17 times

02 Dec 2008, 19:52

Chiar imi place efortul tau depus.
Reprezinta un interes ceea ce faci pentru forum si munca poate iti va fi apreciata prin sticky..
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6279
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 184 times
Been thanked: 792 times
Contact:

02 Dec 2008, 20:12

Regulile pentru sticky s-au schimbat. Sticky primesc doar topicurile gen anunturi urgente, informatii administrative, etc.
Topicul tau va ramane asa cum e acum, din pacate.
User avatar
Londonezul
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 35
Joined: 30 Nov 2008, 22:11
Detinator Steam: Nu
Location: Iasi

02 Dec 2008, 20:29

Sau ai putea sa ii pui acel semn al exclamarii ca topicul se va pune printre primele din aceasta sesiune si va fi mai usor de vazut.
Spider

02 Dec 2008, 22:44

Este foarte folositor topicul,felicitari
User avatar
MasterAdy
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 203
Joined: 03 Feb 2008, 21:26
Detinator Steam: Da
CS Status: eX-Some1 |=---^--=--^---=|
Detinator server CS: Nu
Location: In a galaxy far far away!
Been thanked: 7 times

03 Dec 2008, 01:47

Un astfel de tutorial am vazut in alta parte insa e bine ca ai personalizat ideea cu forumul si ai fost "original" in felul asta . Felicitari :P
"I was born intelligent, but EDUCATION ruined me"
Post Reply

Return to “Incepatori”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 12 guests